PŘÍČINY
Do vigilního kómatu upadne člověk z různých příčin. Pokud pacient upadne do kómatu v důsledku úrazu mozku, hovoříme o traumatologických příčinách kómatu. Druhou skupinu příčin vigilního kómatu představují neurotraumatické příčiny, jako jsou například infekční onemocnění CNS, nádor na mozku, edém neboli otok mozku, déle trvající hypoxie (tonutí) nebo hypoglykemie (u pacientů trpícími diabetem), poškození mozku v důsledku pozdní zahájení resuscitace a další.
PROGNÓZA
Závisí na několika faktorech a nejdůležitější jsou - původ vigilního kómatu, jeho délka a věk pacienta. Obecně platí, že pacienti ve vigilním kómatu traumatologického původu mají lepší prognózu na uzdravení než pacienti s netraumatickým původem kómatu a také pacienti nižšího věku. Stejně tak je lepší prognóza v případě kratší doby a perzistentního vegetativního stavu. Přestože s délkou vigilního kómatu šance na uzdravení klesá, existují případy, kdy se člověk po dlouhodobém kómatu plně uzdravil.
PÉČE O PACIENTA
Péče o pacienta ve vigilním kómatu je založena na kombinaci lékařské, ošetřovatelské a fyzioterapeutické péče. Součástí lékařské péče je důležitá také léčba přidružených zdravotních problémů. Ošetřovatelská péče zahrnuje nejen uspokojení základních životních potřeb (výživu, vyprazdňování, hygienu), ale také komunikaci a stimulaci pacienta. Důležitou součástí fyzioterapeutické péče o pacienta je polohování a rehabilitační cvičení, což kromě jiného zamezuje vzniku otlaků a proleženin.
VIGILNÍ KÓMA
V poslední době vzrůstá počet pacientů, kteří díky moderní intenzivní péči, diagnostice, léčbě, neuromonitoraci a dlouhodobé intenzivní péči přežívají těžká traumatická i netraumatická poškození mozku. Intenzivní medicína umožňuje podporu vitálních funkcí a prodlužují tak život pacientů v kómatu. To však vede k vzrůstajícímu počtu pacientů, kteří se z kómatu neprobudí – pacient má otevřené oči, ale přesto nereaguje. V Evropě, Asii a Japonsku byl tento klinický syndrom nazván apalický syndrom a coma vigile, zatímco v anglicky mluvících zemích se preferuje termín perzistentní vegetativní stav.
Pacient ve vigilním kómatu má otevřené oči, mrká, ale nefixuje, má bloudivé pohyby očí, zaujímá nepřirozenou polohu s flekčním postavením horních končetin. Přesto, že je v „bdělém stavu“ tak nekomunikuje, není schopen rozpoznávat a provádět účelné výkony. Je zachován cyklus spánku a bdění. Jsou zachovány vegetativní funkce (dýchání, oběh) a některé primitivní reflexy.
VÍCE INFORMACÍO nás
Klinika WACHKOMA ARCADA se nachází v Ostravě-Hrabůvce, v klidové zóně areálu se zahradní úpravou, na ploše 10.000m2. Klinika disponuje nadstandardním ubytováním v bezbariérových apartmánech a kavárnou s možností stravování, která slouží i jako společenské centrum. Klinika využívá komplexní, vysoce specializované a účinné metody a programy a naší specialisté a terapeuté mají pro svou práci k dispozici nejmodernější vybavení z celého světa. Záleží nám na tom, aby se o naše klienty starali odborníci s bohatými zkušenostmi ve svém oboru, proto náš zkušený tým je vysokou garancí komplexního, vysoce specializovaného přístupu nejen k pacientovi, ale celé ošetřující rodině nemocného.

Kde nás najdete a co můžeme pro vás udělat
Klinika WACHKOMA ARCADA má své sídlo v areálu "Rodinného centra ARCADA" v Ostravě - Hrabůvce, kde naleznete veškeré potřebné služby, včetně ubytování a stravování.
- S.O.S. PORADNA pro rodiny pacientů ve vigilním kómatu
- Léčebně - rehabilitační intenzivní pobyty
- Celoroční konzultace
- Edukace rodinných příslušníků a opatrovníků
- Odborné poradny
- Nabídka potřebného vybavení pro domácí rehabilitaci
Všechny potřebné informace ohledně léčebně-rehabilitačních pobytů, včetně ubytování a stravování získáte na recepci WACHKOMA ARCADA v Ostravě, případně volejte S.O.S. linku.
KLINIKA
WACHKOMA KLINIK ARCADA je moderní, poradenské, diagnostické a léčebně-neurorehabilitační centrum, které nemá v Evropě obdoby. Snažíme se předat naše zkušenosti s pacienty ve vigilním kómatu rodinám, které se do této situace náhle dostaly a nejsou schopny se vypořádat s nastalou situací nebo potřebují více informací a specializovaného přístupu než se jim dostává. Proto je jedním z předmětů našeho zájmu pomoc rodině v adaptačním procesu a naplnění jejích potřeb (komunikace, informace, edukace péče o pacienta, práce s celou rodinou, domácí rorehabilitace a mnoho dalších). K intenzivní neurorehabilitaci využíváme nejmodernější světový neurorehabilitační koncept TheraSuit, oblečkový systém TheraTogs, M.A.C. Integrated, hyperbarickou komoru, robotickou rehabilitaci, celostní terapie a řadu dalších účinných terapii a metod.
Poradensko-diagnostické centrum
Cílem je uspokojení bio-psycho-sociálních a spirituálních potřeb a edukace rodiny na domácí péči. Naše speciální diagnosticko-terapeutické centrum vychází z komplementární, tradiční čínské a alternatívní medicíny.
Neurorehabilitační centrum
Neurorehabilitace urychluje rozvoj nových fyziologických pohybových vzorců a aktivaci mozkových struktur zodpovědných za pohybovou činnost a zmírňuje patologické reflexy.
Hyperbarická komora
Vdechování čistého kyslíku v uzavřeném prostoru, při vyšším atmosférickém tlaku, má mnoho jedinečných a jinou medikací či lékařskou metodou nenahraditelných léčebných efektů.
Multisenzorické centrum
Jedná se o specifické prostředí známé jako SNOEZELEN, určené pro účely senzorické stimulace a prožití osobní zkušenosti. Slouží k relaxaci a uklidnění, ale stejně nabízí i příležitost na stimulaci, aktivizaci a rozvoji smyslů.
Centrum celostních terapií
Kraniosakrální osteopatie, biodynamika, polyvagalní přístup, Nervus Vagus, frekvenční terapie... to vše jsou holistické, neuroenergetické léčebné metody, které integrují tělo, duši a ducha, harmonizují nervový systém a podporují přirozené samoregulační procesy v těle.
Robotické a lokomoční centrum
Za pomocí nejmodernějšího robotického a lokomočního vybavení poskytujeme efektivní neurorehabilitační léčbu. Pro zlepšování vzpřimovacích reakcí naších pacientů je důležitá stimulace rovnovážného ústrojí.
TERAPIE A PŘÍSTROJE
K intenzivní neurorehabilitaci naších pacientů využíváme jako jediní v Evropě nejmodernější světové koncepty, ale i standartní terapeutické přístupy a metody.
Všechny terapie

ROBOTICKÁ NEUROREHABILITACE AMADEO
Amadeo® je moderní systém pro robotickou neurorehabilitaci. Používá se pro rehabilitaci pacientů s pohybovou dysfunkcí distální části horní končetiny s cílem obnovit její motorické schopnosti
MOTOmed
Pomáhá při slabých, případně skrytých zbytkových silách svalů, rozpozná v dolních i horních končetinách isebenepatrnější zbytkové síly svalů.
SUIT-THERA-WALK
Základem úspěšné a účinné neurorehabilitace je pohybová terapie, která se zaměřuje na motorické dysfunkce způsobené neurologickým onemocněním či úrazem. SuitTheraWalk představuje skvělé propojení účinku terapeutického oblečku TheraSuit nebo TheraTogs s klientem zavěšeným v trakční kleci, za odborné asistence terapeuta, nácvičujícího chůzi s odlehčením dolních končetin pomocí závěsu SPIDER. Díky těmto speciálním pomůckám je umožněn nácvik chůze klientům, kteří jsou schopni jen omezené chůze a to na krátkou vzdálenost v chodítku, nebo nejsou schopni chůze vůbec. Umístění chodníku v trakční kleci umožňuje korekci postavení dolních končetin při chůzi pomocí pružných lan a kožených pásů. Vždy je však důležité, aby samotný nácvik byl veden školeným terapeutem
POSTUROMED
P.
ROTOPED

BRADLOVÝ CHODNÍK
Cílem ergoterapie je pomoci pacientovi k plné soběstačnosti, koordinaci a zvládnutí pohybů bez asistence dalších osob.
PROPRIOCEPTIVNÍ CHODNÍK
.
DYNAMICKÝ VERTIKALIZÁTOR

B
ZFotoGalerie
Neuvěřitelné úsilí naších pacientů a jejich rodin je úctyhodné a tak jsme pro Vás zachytili tyto chvíle ve fotografiích.
Kontakty
Kde nás najdete.