PŘÍČINY
Do vigilního kómatu upadne člověk z různých příčin. Pokud pacient upadne do kómatu v důsledku úrazu mozku, hovoříme o traumatologických příčinách kómatu. Druhou skupinu příčin vigilního kómatu představují neurotraumatické příčiny, jako jsou například infekční onemocnění CNS, nádor na mozku, edém neboli otok mozku, déle trvající hypoxie (tonutí) nebo hypoglykemie (u pacientů trpícími diabetem), poškození mozku v důsledku pozdní zahájení resuscitace a další.
PROGNÓZA
Závisí na několika faktorech a nejdůležitější jsou - původ vigilního kómatu, jeho délka a věk pacienta. Obecně platí, že pacienti ve vigilním kómatu traumatologického původu mají lepší prognózu na uzdravení než pacienti s netraumatickým původem kómatu a také pacienti nižšího věku. Stejně tak je lepší prognóza v případě kratší doby a perzistentního vegetativního stavu. Přestože s délkou vigilního kómatu šance na uzdravení klesá, existují případy, kdy se člověk po dlouhodobém kómatu plně uzdravil.
PÉČE O PACIENTA
Péče o pacienta ve vigilním kómatu je založena na kombinaci lékařské, ošetřovatelské a fyzioterapeutické péče. Součástí lékařské péče je důležitá také léčba přidružených zdravotních problémů. Ošetřovatelská péče zahrnuje nejen uspokojení základních životních potřeb (výživu, vyprazdňování, hygienu), ale také komunikaci a stimulaci pacienta. Důležitou součástí fyzioterapeutické péče o pacienta je polohování a rehabilitační cvičení, což kromě jiného zamezuje vzniku otlaků a proleženin.
VIGILNÍ KÓMA
V poslední době vzrůstá počet pacientů, kteří díky moderní intenzivní péči, diagnostice, léčbě, neuromonitoraci a dlouhodobé intenzivní péči přežívají těžká traumatická i netraumatická poškození mozku. Intenzivní medicína umožňuje podporu vitálních funkcí a prodlužují tak život pacientů v kómatu. To však vede k vzrůstajícímu počtu pacientů, kteří se z kómatu neprobudí – pacient má otevřené oči, ale přesto nereaguje. V Evropě, Asii a Japonsku byl tento klinický syndrom nazván apalický syndrom a coma vigile, zatímco v anglicky mluvících zemích se preferuje termín perzistentní vegetativní stav.
Pacient ve vigilním kómatu má otevřené oči, mrká, ale nefixuje, má bloudivé pohyby očí, zaujímá nepřirozenou polohu s flekčním postavením horních končetin. Přesto, že je v „bdělém stavu“ tak nekomunikuje, není schopen rozpoznávat a provádět účelné výkony. Je zachován cyklus spánku a bdění. Jsou zachovány vegetativní funkce (dýchání, oběh) a některé primitivní reflexy.
VÍCE INFORMACÍSNOEZELEN - MULTISENZORICKÉ PROSTORY
Snoezelen je multifunkční metoda, která se realizuje v upraveném prostředí pomocí světelných a zvukových prvků, vůní a hudby, přičemž jejím cílem je vyvolání smyslových pocitů. Je určena zejména pro osoby s vývojovými poruchami, s mentálním, tělesným nebo vícenásobným postižením, s poruchou autistického spektra, traumatickým poraněním mozku, pro osoby s demencí a pro chronicky nemocné pacienty. Náš multisenzorický prostor rozvíjí smyslové vnímání, komunikaci, motoriku a různé kognitivní funkce.
Jedinečné prostředí Podmořského světa se rozkládá na ploše větší než 200 m2. Pacienti se zde cítí uvolněnější, tvořivější, vnímavější na senzorické podněty, snáze se rozvíjí jejich slovní zásoba, aktivity jsou pro ně atraktivnější, lépe se také rozvíjí fantazie a představivost.
Odborný tým kliniky
Záleží nám na tom, aby se o naše pacienty starali odborníci s bohatými zkušenostmi ve svém oboru, proto náš zkušený tým odborníků je vysokou garancí komplexního, vysoce specializovaného přístupu k léčebné rehabilitaci. Na klinice využíváme komplexní a vysoce specializované neurorehabilitační programy a naši terapeuté mají ke své odborné práci nejmodernější vybavení z celého světa.
NÁŠ TÝM
SNOEZELEN
Je dynamické prostředí postavené na citlivém, propojeném vztahu mezi pacientem, zkušeným terapeutem a kontrolovaným prostředím. S metodou Snoezelen pracují na naší klinice odborníci z různých profesí, zejména ergoterapeuti, speciální pedagogové, psychologové a psychoterapeuti, kraniosakrální terapeuti.
Cíle snoezelenu se stanoví na základě diagnostiky pacienta.
Cílem snoezelen terapie není jen uvolnění a spokojenost, ale i stimulace smyslového vnímání a podpora rozvoje osobnosti klienta. Podpora se vztahuje na více oblastí vývoje: vnímání, emocionalitu, kognitivní procesy, komunikaci nebo motoriku.
- rozvoj vnímání, poznávání, komunikace a motoriky
- posilování rovnováhy mezi uvolněním a aktivací jedince
- změny v pozornosti a koncentraci pacienta
- posilování rovnováhy mezi uvolněním a aktivací pacienta
Skrze zážitky ve snoezelen prostorech stimulujeme všechny smysly pacienta. Podpora se vztahuje na více oblastí vývoje: vnímání, emocionalitu, kognitivní procesy, komunikaci nebo motoriku. Dalšími cíli může být redukce stresu a stereotypního chování, zvýšení spontaneity, motivace, iniciativy a zlepšení vztahu mezi nemocným a rodinou.
FotoGalerie
Neuvěřitelné úsilí naších pacientů a jejich rodin je úctyhodné a tak jsme pro Vás zachytili tyto chvíle ve fotografiích.
Kontakty
Kde nás najdete.