PŘÍČINY
Do vigilního kómatu upadne člověk z různých příčin. Pokud pacient upadne do kómatu v důsledku úrazu mozku, hovoříme o traumatologických příčinách kómatu. Druhou skupinu příčin vigilního kómatu představují neurotraumatické příčiny, jako jsou například infekční onemocnění CNS, nádor na mozku, edém neboli otok mozku, déle trvající hypoxie (tonutí) nebo hypoglykemie (u pacientů trpícími diabetem), poškození mozku v důsledku pozdní zahájení resuscitace a další.
PROGNÓZA
Závisí na několika faktorech a nejdůležitější jsou - původ vigilního kómatu, jeho délka a věk pacienta. Obecně platí, že pacienti ve vigilním kómatu traumatologického původu mají lepší prognózu na uzdravení než pacienti s netraumatickým původem kómatu a také pacienti nižšího věku. Stejně tak je lepší prognóza v případě kratší doby a perzistentního vegetativního stavu. Přestože s délkou vigilního kómatu šance na uzdravení klesá, existují případy, kdy se člověk po dlouhodobém kómatu plně uzdravil.
PÉČE O PACIENTA
Péče o pacienta ve vigilním kómatu je založena na kombinaci lékařské, ošetřovatelské a fyzioterapeutické péče. Součástí lékařské péče je důležitá také léčba přidružených zdravotních problémů. Ošetřovatelská péče zahrnuje nejen uspokojení základních životních potřeb (výživu, vyprazdňování, hygienu), ale také komunikaci a stimulaci pacienta. Důležitou součástí fyzioterapeutické péče o pacienta je polohování a rehabilitační cvičení, což kromě jiného zamezuje vzniku otlaků a proleženin.
VIGILNÍ KÓMA
V poslední době vzrůstá počet pacientů, kteří díky moderní intenzivní péči, diagnostice, léčbě, neuromonitoraci a dlouhodobé intenzivní péči přežívají těžká traumatická i netraumatická poškození mozku. Intenzivní medicína umožňuje podporu vitálních funkcí a prodlužují tak život pacientů v kómatu. To však vede k vzrůstajícímu počtu pacientů, kteří se z kómatu neprobudí – pacient má otevřené oči, ale přesto nereaguje. V Evropě, Asii a Japonsku byl tento klinický syndrom nazván apalický syndrom a coma vigile, zatímco v anglicky mluvících zemích se preferuje termín perzistentní vegetativní stav.
Pacient ve vigilním kómatu má otevřené oči, mrká, ale nefixuje, má bloudivé pohyby očí, zaujímá nepřirozenou polohu s flekčním postavením horních končetin. Přesto, že je v „bdělém stavu“ tak nekomunikuje, není schopen rozpoznávat a provádět účelné výkony. Je zachován cyklus spánku a bdění. Jsou zachovány vegetativní funkce (dýchání, oběh) a některé primitivní reflexy.
VÍCE INFORMACÍO nás
Klinika WACHKOMA ARCADA se nachází v Ostravě-Hrabůvce, v klidové zóně areálu se zahradní úpravou, na ploše 10.000m2. Klinika disponuje nadstandardním ubytováním v bezbariérových apartmánech a kavárnou s možností stravování, která slouží i jako společenské centrum. Klinika využívá komplexní, vysoce specializované a účinné metody a programy a naší specialisté a terapeuté mají pro svou práci k dispozici nejmodernější vybavení z celého světa. Záleží nám na tom, aby se o naše klienty starali odborníci s bohatými zkušenostmi ve svém oboru, proto náš zkušený tým je vysokou garancí komplexního, vysoce specializovaného přístupu nejen k pacientovi, ale celé ošetřující rodině nemocného.
Kde nás najdete a co můžeme pro vás udělat
Klinika WACHKOMA ARCADA má své sídlo v areálu "Rodinného centra ARCADA" v Ostravě - Hrabůvce, kde naleznete veškeré potřebné služby, včetně ubytování a stravování.
- S.O.S. PORADNA pro rodiny pacientů ve vigilním kómatu
- Léčebně - rehabilitační intenzivní pobyty
- Celoroční konzultace
- Edukace rodinných příslušníků a opatrovníků
- Odborné poradny
- Nabídka potřebného vybavení pro domácí rehabilitaci
Všechny potřebné informace ohledně léčebně-rehabilitačních pobytů, včetně ubytování a stravování získáte na recepci WACHKOMA ARCADA v Ostravě, případně volejte S.O.S. linku.
PODPORA RODIN A PEČUJÍCÍCH
Poskytujeme poradenství v důležitých oblastech ošetřovatelství a zdravotního stavu pacientů ve vigilním kómatu.
INTENZIVNÍ REHABILITAČNÍ A PORADENSKÉ POBYTY
Rehabilitační a edukační pobyty pro pacienty a pro rodiny a ošetřovatele.
SPOLUPRÁCE SE STÁTNÍMI ORGÁNY
Snažíme se předat informace vedení resortů zdravotnictví, školství a sociálních věcí, aby stát vnímal náročnou péči a potřeby ošetřujících rodin.
PROGRESIVNÍ REHABILITAČNÍ METODY
Spolupracujeme s odborníky z celého světa a zastupujeme v ČR jedinečné neurorehabilitační metody.
KLINIKA
WACHKOMA KLINIK ARCADA je moderní, poradenské, diagnostické a léčebně-neurorehabilitační centrum, které nemá v Evropě obdoby. Snažíme se předat naše zkušenosti s pacienty ve vigilním kómatu rodinám, které se do této situace náhle dostaly a nejsou schopny se vypořádat s nastalou situací nebo potřebují více informací a specializovaného přístupu než se jim dostává. Proto je jedním z předmětů našeho zájmu pomoc rodině v adaptačním procesu a naplnění jejích potřeb (komunikace, informace, edukace péče o pacienta, práce s celou rodinou, domácí rorehabilitace a mnoho dalších). K intenzivní neurorehabilitaci využíváme nejmodernější světový neurorehabilitační koncept TheraSuit, oblečkový systém TheraTogs, M.A.C. Integrated, hyperbarickou komoru, robotickou rehabilitaci, celostní terapie a řadu dalších účinných terapii a metod.
Poradensko-ošetřovatelské centrum
Cílem je uspokojit základní potřeby nemocného a edukace rodiny. Je třeba vědět, jak pečovat o výživu, vyprazdňování, hygienu a pohodlí nemocného, jak monitorovat vitální funkce, podávat léky, předcházet dekubitům a stimulovat. Smyslem je maximální ošetřovatelská podpora nemocného a podle postižení i možnosti komunikace.
Alternativní diagnosticko-terapeutické centrum
Naše speciální diagnosticko-terapeutické centrum vychází z komplementární, doplňkové péče, tradiční čínské a také alternatívní medicíny. Snahou je nastolit nekompetitivní ráz a asociovat představy přírodních a biologických rytmů léčebných a úzdravných procesů.
Centrum celostních terapií
Kraniosakrální osteopatie, biodynamika, polyvagalní přístup, Nervus Vagus, frekvenční terapie... to vše jsou holistické, neuroenergetické léčebné metody, které integrují tělo, duši a ducha, harmonizují nervový systém a podporují přirozené samoregulační procesy v těle.
Neurorehabilitační centrum
Neurorehabilitace urychluje rozvoj nových fyziologických pohybových vzorců a aktivaci mozkových struktur zodpovědných za pohybovou činnost a zmírňuje patologické reflexy. Tvoříme individuální terapeutický program s nejnovějšími metodami v oblasti neurorehabilitace.
Hyperbarická komora
Hyperbarický kyslík se dokáže dostat k takzvaným spícím buňkám v mozku a v nervové tkáni a postupně probudí jejich metabolismus. Stimuluje buňky, podporuje růst nových tkání, vytlačuje škodlivé kyslíkové radikály, zmírňuje záněty, stimuluje latentní neurony a zlepšuje průtok krve v mozku.
Ergoterapeutické a robotické centrum
Cílem ergoterapie je pomoci klientovi ke koordinaci a zvládnutí pohybů bez asistence dalších osob. Primárně se terapie zaměřuje na horní polovinu těla a horní končetiny, často s využitím kompenzačních pomůcek a robotické ruky AMADEO.
Centrum celostních terapií
Kraniosakrální osteopatie, biodynamika, polyvagalní přístup, Nervus Vagus, frekvenční terapie... to vše jsou holistické, neuroenergetické léčebné metody, které integrují tělo, duši a ducha, harmonizují nervový systém a podporují přirozené samoregulační procesy v těle.
Ergoterapie a robotické centrum
Ergoterapie robotické přístroje pomáhají k plnohodnotnému návratu do života. Součástí terapie je nácvik běžných denních činností i speciálních úkonů sestavených na míru pacientovi.
PORADNY
Nabízíme poradenskou odbornou pomoc která je zaměřená jak na pacienta ve vigilním kómatu, tak především na jeho rodinné příslušníky nebo ošetřovatele. Pomůžeme vám se lépe zorientovat ve vaši situaci, zhodnotit své možnosti a nalézt východiska a řešení problémů. Péče o pacienta v coma vigile zahrnuje ošetřovatelskou a rehabilitační péči. Cílem ošetřovatelské péče je zajistit uspokojení bio-psycho-sociálních a spirituálních potřeb.
Důležitou součástí poradenské péče je zapojení rodiny a nácvik ošetřování v domácí péči. Mohou se vyskytnout různé ošetřovatelské problémy, které jsou ovlivněny změnami v oblasti tělesné, psychické a sociální. Rodina potřebuje dostatečné informace a psychickou podporu, jinak nemůžeme počítat s jejich kvalifikovou ošetřovatelskou péči, která je pro nemocného naprosto nezbytná.
Už v nemocnici na jednotce intenzivní péče je velmi důležitá spolupráce nemocničního personálu s rodinnými příslušníky v mnoha rovinách poskytované péče. Jednou z nich je pouhá jejich přítomnost, která pomáhá pacientovi především proti pocitu izolovanosti v neznámém prostředí. Dalším je podíl při ošetřováním samotném, například krmení pacienta nebo některé techniky bazální stimulace. Je jasné, že ne na všech ošetřovatelských intervencích se mohou podílet. Tento podíl na péči vyvolává pocit užitečnosti, který je nezbytným prvkem motivace nevzdat danou situaci, což také ovlivňuje možnost úspěšnosti léčby pacienta.
Základní ošetřovatelskou péči dělíme na péči o výživu, péči o vyprazdňování, péči o hygienu a pohodlí, péči a prevence dekubitů, monitoraci životních funkcí, aplikace léků, podpora imunity, komunikace a stimulace.
S.O.S. PORADNA
„Láska k bližnímu, přátelskost, bratrský soucit je trpícímu často potřebnější než všechny léky.“ - Fjodor Michajlovič Dostojevskij
Do vigilního kómatu upadnou pacienti z různých příčin a mnohdy z minuty na minutu.
Před 15 léty jsme bezstarostně slavili Davídkové třetí narozeniny a nikdo netušil, jak nám za dva dny osud obrátí dosavadní způsob života vzhůru nohama. Alespoň tedy Davídkovi a mně. Davídek se topil v bazenu a zůstal ve vigilním kómatu. V situaci přímého střetu s bolesti a bezmoci jsem byl vystaven lidským slabostem jako je strach, osamění, nejistota a obavy z budoucnosti. Mnohdy si člověk připadá v takové situaci poražen. Často upřednostní jednodušší, pohodlnější a zbabělejší rozhodnutí. Pro mě však bylo naprosto nepřijatelné, abych se rozhodoval na základě strachu a sobeckého života. Člověk, který miluje, nikdy nevycouvá z něčeho jen proto, že je to pro něj těžké, ale dokáže být věrný a oddaný, i když by bylo pohodlnější odejít, výstižněji - utéct.
“Říkejme NE dobrým věcem, abychom mohli říci ANO skvělým věcem.” Myšlenka Jacka Canfielda nám napovídá jakou cestou se máme vydat, když nás život osloví. Patnáct let jsem konfrontován s osudem, který jednoduše nelze změnit, ale přesto lze pořád utvářet život smysluplně. Když jde o nepodmíněnou lásku k blížnímu, měli bychom být schopni čehokoliv.
Můj život se stal smysluplným tím, co prožívám s Davídkem, jak mi doslova UKAZUJE CESTU a prožívat takto s někým vše v jeho celé neopakovatelnosti a jedinečnosti znamená jen jediné - milovat jej. Myslím si, že s láskou k Davídkovi naplňuji posledních 15 let svůj život a tím utvářím a formuji také sebe sama.
To je tajemství bezpodmínečné smysluplnosti a lásky života - člověk je v mezních situacích vyzýván, aby podal svědectví o tom, čeho je schopen a tedy jaký je. Život nepřestává mít prostě až do posledního okamžiku, až do posledního vydechnutí smysl a na druhou stranu nám dává šanci do poslední chvíle vše z našeho života napravit.
Psychologická poradna
Jako opatrovník se můžete ocitnout v situaci, kdy se cítíte vyčerpaní a nebudete si třeba už ani vědět rady co dál. Pro takovou situaci jsme zde pro Vás, abychom Vám byli oporou, v obtížnějších situacích, které s sebou starost o vašého blízkého ve vigilním kómatu může přinést.
Možnosti pomoci rodinám klinického psychologa v centru ARCADA.
.Nabízíme pomoc klinického psychologa, která je zaměřená jak na pacienta ve vigilním kómatu, tak především na jeho ošetřovatele. Terapeutická práce se na začátku nekoncentruje na pacienta, ale na podporu jeho rodinných příslušníků, kteří, zejména během akutní fáze onemocnění a s tím spojené krizové situace, potřebují často podporu terapeuta.
Rodina vše samozřejmě prožívá s nemocným. Jedná se v té době o kolísání nálad od naprosté beznaděje až po přehnaný optimizmus. Blízký člověk prochází fázemi jako je šok (silná emoční odezva), popření (odmítání se smířit s diagnózou), agrese (stav často vyjadřovaný zlostí vůči okolí, nekomunikativnost se zdravotníky), smlouvání (vyhledávání pomyslných autorit), deprese a smíření. Se zlepšením vědomí je postupně možná cílená psychologická podpora postižených, nejprve s neuropsychologickým a později s psychoterapeutickým obsahem.
Klinický psycholog Vám pomůže lépe se zorientovat ve vaši situaci, zhodnotit své možnosti a nalézt východiska a řešení problémů.Léčba a ošetřovatelství o pacienta ve vigilním kómatu je samozřejmě závažný problém pro celou rodinu. Psychická zátěž pečujících je totíž obrovská. Při časové náročnosti věnované nemocnému zbývá často a pochopitelně méně časové kapacity pro sebe a ostatní členy rodiny.
Klinický psycholog je jedním z naších specialistů týmu a v této své funkci je nezastupitelný. Jeho úkolem je provádět psychologická vyšetření a v případě potřeby plánování intervence.
Rodinám jsou také k dispozici služby špičkových terapeutů kraniosakrální terapie RC ARCADA v Ostravě a samozřejmostí je naprostá diskrétnost a respektující přístup.
Sociálně-právní poradna
V rámci léčebně-rehabilitačního pobytu na naší klinice dostanete informace o svých právech při dlouhodobé péči o nemocného ve vigilním kómatu, nároků na sociální dávky, pomůžeme vám s případnými právními otázkami a spory.
Většina rodin a ošetřovatelů jen těžko hledá v nastalé dramatické situaci a změně životního stylu, informace o svých právech v rámci péče o nemocného ve vigilním kómatu, nároků na sociální dávky, opatrovnictví a pod. Uvedené informace jsou velmi důležité , protože péče o osobu ve vigilním kómatu je nejen fyzicky a psychicky náročná, ale také vyžaduje významné náklady a je spojena se zvýšenými výdaji rodiny.
O naše starosti a trápení je třeba se podělit právě s lidmi, kteří jsou v oboru profesionály, mají společenskou zodpovědnost, možnost a hlavně zájem pomoci v oblastech, týkajících se zlepšení zdravotního a sociálního postavení těchto rodin.
PORADENSKÝ TÝM
Záleží nám na tom, aby rodinám s nemocným poradili a pomohli odborníci s bohatými zkušenostmi v praxi nebo ve svém oboru, proto náš tým odborníků je vysokou garancí komplexního, vysoce specializovaného přístupu.
NÁŠ TÝM
Kontakty
Kde nás najdete.